Novosti - Izdvojeno

Izdvojeno

Poziv na predavanje Miroslava Radmana, 27. travnja 2023!

24. travnja 2023. | Izdvojeno, Razno, Događanja
Poziv na predavanje Miroslava Radmana, 27. travnja 2023!

Udruga Alumni S.E.F. poziva vas na predavanje koje će održati Miroslav Radman u četvrtak, 27. travnja 2023. u 17:00 sati u Svečanom amfiteatru Ekonomskog Fakulteta Sveučilišta u Splitu. Miroslav Radman je molekularni genetičar, profesor emeritus izvanredne klase na Medicinskom Fakultetu Sveučilišta Pariz-5, član francuske i obje američke akademije znanosti  (NAS i AAAS), član četiri vodeće međunarodne akademije, strani član HAZU, te suosnivač MedILSa u Splitu. Tema predavanja je:

BIOLOGIJA ŽIVOTA, EKONOMIJA ŽIVOTA I KONAČNI STEČAJ (SMRT)

O čemu će se razgovarati? Proces i fenomen kojeg zovemo život je kvazi besmrtan jer traje oko 4 milijarde godina, ali produkti tog procesa (živi organizmi) su efemerni: pojave se, žive do reprodukcije i umiru. Vrijeme života varira kod različitih vrsta životinja do oko 10.000 puta. Naravno, sve vrvi od pitanja! Koja je kemija biološkog sata koji otkucava s tako različitim brzinama karakterističnim za svaku vrstu? Odakle biološka energija? Kako izgleda biološka ekonomija života? Kako evolucija života selekcionira istovremeno optimalnu ekonomičnost i maksimalnu efikasnost? Kako dolazi neumitno do konačnog  stečaja, to jest smrti, s matematički istom zakonitošću - peta potencija proživljenog vremena? Tijekom tog vremena starimo i razbolijevamo se procesom koji je je eksponencijalan, kao lavina. Koliko o svemu ovome znamo danas? Kako se biomedicinska znanost, medicina i liječnici nose s neznanjem? Možemo li biti puno efikasniji nasuprot problema bolesti, patnje i straha od smrti? Je li transhumanizam poželjno rješenje?

Pozivamo vas na Ekonomski fakultet u Splitu da u ležernoj atmosferi, kao da sjedimo u kavani s pogledom na more, poslušate i pitate vrhunskog znanstvenika sve što vas zanima.

Udruga Alumni S.E.F.