Novosti - Oglasi

Oglasi

Stipendist Bilog srca – Priča o stručnoj praksi DKU u udruzi „Naš Hajduk“

12. srpnja 2021. | Studij, Razno

U sklopu aktivnosti Centra za društveno korisno učenje Ekonomskog fakulteta u Splitu kroz predmet Stručna praksa DKU, s ponosom predstavljamo projekt "Stipendist Bilog srca“ na kojem su sudjelovali naši studenti Josip Goreta, Mihael Matijašević, Petra Salopek i Tea Topić. O čemu se radi i što im ovaj projekt znači pričali smo s našim studentima bilog srca.

Ove je godine udruga „Naš Hajduk“ odlučila ponovo pokrenuti program stipendiranja pod nazivom „Stipendist Bilog srca“ s ciljem pomoći studentima iz cijele Hrvatske kako bi im se studentski dani olakšali. U ovogodišnjem pilot projektu donesena je odluka o realizaciji 5 stipendija i to 4 financiranja od strane tvrtki, te jedna stipendija koja će se realizirati od  članarina akcije „Bilo Srce“. Svaki student će primiti 800,00 HRK mjesečno, odnosno 8.000,00 HRK kroz cijelu akademsku godinu.

Kao studenti, naši Petra, Tea, Josip i Mihael imali su pune ruke posla;  od suradnje s pravnim timom kod sastavljanja natječajne dokumentacije, preko pripremanja sponzorskih paketa do predstavljanja projekta i izrade promotivnih materijala. Uz to, naši studenti su služili i kao fokus grupa za pripremu promotivnih aktivnosti namijenjenih studentima. U suradnji s udrugom snimljen je i promo video koji je u prva 24 sata pregledan preko 8.500 puta te je imao doseg od preko 30.000 ljudi na društvenim mrežama.
„Natječaj za stipendiranje će izaći u rujnu ove godine, a svečano potpisivanje ugovora bit će na početku akademske godine 2021./2022. U planu je da se svečano potpisivanje ugovora i predstavljanje stipendista održi na Poljudu prije Hajdukove utakmice.“ - ponosno nam objašnjavaju.

O iskustvima koja im je Program Stručne prakse Centra za društveno korisno učenje donijelo kažu: „Stručna praksa definitivno je jedan od zanimljivijih kolegija u kojem se naše znanje stečeno na fakultetu može upotrijebiti u stvarnom životu. Dalo nam je uvid kako funkcionira  poslovni svijet te da postoji više opcija zaposlenja. Shvatili smo da udruge nemaju samo volontere (iako bez njih ne bi funkcionirale niti postojale). Danas udruge imaju stalno zaposlene koji se brinu kako bi se čulo za one “male ljude”. Sve više i više dolazi do izražaja potreba brige o drugima i kroz praksu u udrugama možemo osjetiti da se uz malo truda nekoliko pojedinaca može promijeniti velik broj života ljudi na bolje.“
Na kraju nam dodaju: „Za sljedeću akademsku godinu svim studentima završnih godina preporučili bi da upišu stručnu praksu kao izborni kolegij. Puno ćete naučiti, ali i uvidjeti kako uz malo angažmana možete promijeniti ljudske živote na bolje.

Kao što je običaj na predmetu Stručna praksa – Društveno korisno učenje, studenti dualno prolaze zadatak predmeta primjenjujući znanja stečena na Fakultetu na konkretnom zadatku u udruzi. Na projektu "Stipendist Bilog srca" naši  Petra, Tea, Josip i Mihael imali su svesrdnu potporu gospodina Darka Čopa iz udruge „Naš Hajduk“ koji je budno pratio sve aktivnosti unutar Udruge, te izv. prof. dr. sc. Ivane Bilić s Ekonomskog fakulteta u Splitu koja im je bila potpora u povezivanju stečenih znanja sa Fakulteta u stvarnoj poslovnoj situaciji.

Mentorica, izv. prof. dr. sc. Ivana Bilić o cijelom nam je iskustvu dodala: „Upravo ovakve aktivnosti omogućuje studentima povezivanje teorije s praksom, uviđajući pri tom kako su teorijska znanja stečena na fakultetu iznimno važna u praktičnom djelovanju. Dodatni efekt je i to što mnogi studenti nakon iskustva DKU prakse ostaju kao volonteri u udrugama u kojima su radili ili nastavljaju svoje djelovanje u drugim organizacijama civilnog društva. Na taj način DKU praksa osim što osigurava praktično iskustvo doprinosi kreiranju društveno odgovornih mladih ljudi, što je i temeljna vrijednost koju Ekonomski fakultet u Splitu prenosi na svoje studente.“

Bravo za našu Petru, Teu, Josipa i Mihaela. Dragi studenti, pratite stranice akcije „Bilo srce“ kako bi se na vrijeme prijavili na Natječaj za stipendiju!