Novosti - Javna nabava

Javna nabava

Sretan Međunarodni dan žena

8. ožujka 2022. | Izdvojeno, Razno

Dan žena uobičajeno dragim ženama čestitamo cvijećem ili neki slatkim darom. I ovaj put, naš Fakultet se pridružuje čestitkama, ali na malo drugačiji način. Mi danas darujemo i žene i muškarce činjenicama koje mogu pomoći stvaranju boljeg života svima.

Globalna istraživanja relevantnih institucija (MMF, 2019.; OECD, 2021.; EIGE, 2022.) su dokazala da zbog manje uključenosti i otežane mogućnosti korištenja talenata, znanja i vještina žena na tržišta rada, globalna ekonomija gubi na rastu BDP-a. Pretpostavlja se da bi s implikacijom mjera za potporu  ženama, BDP rastao više od cca 6% godišnje jer bi ekonomija iskoristila zanemarene talente žena.  Jedan korak u razvijanju boljeg svijeta za sve pridonose i rezultati istraživanja naših kolegica profesorica Ivane Bulog, Sandre Pepur i Ane Rimac Smiljanić. One u svom radu WOMEN’S OVERLOAD DURING THE PANDEMIC: UNPAID CARE WORK, FINANCIAL WELL-BEING, AND STRESS (koji je trenutno u fazi recenzije za objavu u međunarodnoj znanstvenoj publikaciji), empirijski utvrđuju da dodatno opterećenje žena neplaćenim poslovima kod kuće ugrožava ženinu poziciju na tržištu rada i financijsku poziciju čitave obitelji. Štoviše, navedeno ne povećava samo stres žena već i čitave obitelji. Stoga, umjesto cvijeća i večere bolje da ženama oko sebe poklonite dugoročno koju obvezu manje i preuzmete je na sebe. Time ćete ne samo usrećiti ženu pored sebe, već i poboljšati financijsku situaciju obitelji te umanjiti stres svih članova.

Sretan Međunarodni dan žena!